איזה מיקרופון כדאי לקנות?

אז החלטתם להוסיף מיקרופון לערימת הציוד, מזל טוב 🙂

מטרת המאמר – לרכז קצת מידע חשוב בלי להכנס לדקויות טכניות.

מי צריך מיקרופון בוידאו שלו? למה לא להמשיך לצלם עם המיקרופון המובנה במצלמה?

כשאני מגיע ללקוח לצלם וידאו לתדמית, עדות לקוח, סרטון מבויים כלשהו – כל וידאו בעצם – אני חייב מיקרופון.
המיקרופון המובנה במצלמה הוא מראש לא איכותי כמו מיקרופון ייעודי וגם אם היה איכותי – המצלמה נמצאת רחוקה ממי שמצולם ואז הדיבור נשמע רחוק בהקלטה וזה רע מאוד.

רגע, איזה סוג מיקרופון? מיקרופון שמחזיקים ביד, מיקרופון דש או מקליט חיצוני? 

על רגל אחת – אם קניתם מיקרופון אתם צריכים לחבר אותו למשהו שיקליט אותו. או למצלמה עצמה (אם יש לה חיבור למיקרופון)או למכשיר הקלטה ייעודי (כמו ZOOM H5).
אם תקנו רק מקליט סאונד ותשימו אותו ליד הדובר בצילום (על השולחן לצורך הענין) – הוא יקליט את כל הסאונד שבסביבה. המיקרופון המובנה שלו לא משמש להקלטת נקיה מרעשי רקע, המטרה שלו היא בדיוק הפוכה – לקלוט את הכל.
כשמישהו מדבר – אתם רוצים שהמיקרופון יהיה כמה שיותר קרוב אליו כדי שייקלטו כל הדקויות של הדיבור בלי רעשים מיותרים ובשביל זה יש מיקרופון דש או מיקרופון “קלאסי” (כמו אלה שמחזיקים ביד או על סטנד).
מיקרופון “רגיל” – מצלמים יותר מאדם אחד ואי אפשר להצמיד מיקרופון לכל אחד מהם? רוצים את הגמישות של כיוון למקור אחר כל פעם? צריכים שמישהו ידבר אל משהו פיזי (שייראה “כמו ראיון”)? אז זה יהיה הפתרון

אבל אם אתם קוראים את המאמר הזה, סיכוי די טוב שאתם רוצים לצלם סרטון תדמית או עדות לקוח , או בסגנון “ראש מדבר” (המצלמה סטטית והמצולם מדבר למצלמה) או אולי הלקוח בתנועה אבל רק הוא מדבר – וכאן זה המקום למיקרופון דש.

מיקרופון דש חוטי
– הכי זול, מיקרופון סביר עולה בסביבות 300 שח. אבל זה מתאים רק למי שיודע בוודאות שהדובר (שהמיקרופון מחובר אליו) לא זז בכלל – אחרת תגלו שהכבל נמשך ומושך איתו עוד משהו בדרך (את המצלמה למשל), או סתם מתנתק פתאום כי החוט נתפס במשהו, או שהחיבור של החוט עושה רעשים ובקיצור זה לא מומלץ וגם לא נראה מקצועי. אם קניתם כבר פעם – תשמרו לגיבוי.

מיקרופון דש אלחוטי לשמו התכנסו בפוסט זה – כאן יש שני חלקים, אחד שמקליט וצמוד למצולם ומשדר את הסאונד, ומקלט שקולט את זה וצמוד למצלמה (או למכשיר ההקלטה). בחלק שמשדר יש מגוון דגמים, כאלה שהכל מרוכז בקוביה אחת שצמודה לדש או כאלה שהמשדר הוא קוביה שמסתירים בכיס ומחברים אליו מיקרופון דש קטן שאפשר להצמיד לדש הבגד.
(בסוף הפוסט הוספתי קישור לסרטון שמסביר איך ממקמים את המיקרופון בצורה מקצועית ואפקטיבית)

איזה מיקרופון דש אלחוטי מומלץ?

בעבר השתמשתי ב Saramonic Blink B2  שעלה לי 650 שח – הסאונד היה בסדר גמור אבל אחרי פעם אחת יותר מדי שבה הגעתי לצילומים וגיליתי שהסוללה שלו לא טעונה עד הסוף (כי אין שום מד טעינה) , הבנתי שאני חייב משהו יותר רציני שלפחות יש לו מד טעינה. הגרסה החדשה שלו כן כוללת מד טעינה אבל בתוספת לא גדולה מקבלים כבר מוצרים מוצלחים הרבה יותר.

מיקרופונים עם סוללות אצבע או עם סוללה פנימית? 
אני לא אוהב להסתובב עם ערימת סוללות AA, מה גם שצריך להטעין אותן והן גם נהרסות עם הזמן. אני בחרתי במיקרופון עם סוללה פנימית, ואז יש גם יתרון של גודל (המשדר קטן יותר).

כיום אני משתמש ב Hollyland Lark 150 – סט שעלה לי 1150 שח , שקודם כל יש לו חיווי מצב סוללה, ומעבר לזה – הקופסה שבתוכה המשדר/מקלט מאוחסנים היא בעצמה מטען – טוענים את הבית הזה, המשדרים והמקלט נטענים מתוכה. אז אם צילמתי קטע מסויים ועושים הפסקה של כמה דקות, אני מחזיר חזרה את המשדר ומקבל עוד קצת טעינה על הדרך. מעבר לזה – יש לו כמה פיצ’רים מאוד מוצלחים (טווח שידור, כפתור ווליום, הקלטה של שני מקורות ) ובמחיר הזה אני לא חושב שיש לו מתחרים מוצלחים יותר.

האלטרנטיבות שלא בחרתי – היו מוצרים אחרים שהיו עם סוללות אצבע, היו עם משדרים שהם כבר המיקרופון (קוביות קטנות שמצמידים לדש) בלי אופציה לחיבור מיקרופון דש זעיר (ויזואלית זה קריטי לצילום תדמית), היו כאלה שהיה להם רק משדר אחד ולא שניים כמו ב LARK.

אם הייתי קונה היום מחדש – כנראה שהייתי קונה את ה  RODE GO II שהוא אמנם יותר יקר (1600 שח) אבל יש לו פיצ’ר מאוד חשוב – הקלטה פנימית לגיבוי בתוך המשדר כלומר אם הלקוח מדבר אבל המיקרופון לא יושב טוב או שיש פאשלה בתהליך והתנתק החיבור או הפרעות בשידור – עדיין תהיה ההקלטה הפנימית לגיבוי.

 

 

איך לחבר מיקרופון דש?

PRO AUDIO & LAV TIPS: The Ones You Probably Didn't Know

On Key

פוסטים נוספים:

איזה מיקרופון כדאי לקנות?

אז החלטתם להוסיף מיקרופון לערימת הציוד, מזל טוב 🙂 מטרת המאמר – לרכז קצת מידע חשוב בלי להכנס לדקויות טכניות. מי צריך מיקרופון בוידאו שלו?

ביקורת תיק Langly

את התיק שלי קניתי לפני 4 שנים ביד שניה, ב 500 שח כשהוא עוד היה נראה חדש.עם הזמן התווספו עדשות והשתנו קצת הצרכים שלי כצלם

שלחו לי הודעה!